rammys8

2016 RAMMY Awards: And the nominees are…

We were thrilled to be able to spend this past Monday evening at The Hamilton Live as the Restaurant Association of Metropolitan Washington (RAMW) announced the 2016 RAMMY nominations. This year, we again saw several of our favorite restaurants and local businesses receive nominations, while also noticing some locations we were less familiar with receive mentions. With a busy March ahead we’re already making plans to visit several of the cocktail programs and gathering places mentioned below.

rammys8

Mark your calendars for June 12 now, and remember to vote for your Favorite Gathering Place of the Year, Upscale Brunch, Everyday Casual Brunch and Favorite Fast Bites at http://www.washingtoncitypaper.com/food/rammys through Thursday, April 14. Let us know which ones are your favorites!

The 2016 RAMMY Nominees are:

Joan Hisaoka Allied Member of the Year: Chosen by the RAMW Executive Committee and presented to an Allied member who best exemplifies commitment to and support of RAMW.

  • Acme Paper & Supply Company
  • Coastal Sunbelt Produce
  • Events DC
  • Republic National Distributing Company
  • USI Insurance Services

Favorite Gathering Place of the Year:

  • 1905
  • ChurchKey
  • Martin’s Tavern
  • Northside Social Coffee & Wine
  • Room 11

Upscale Casual Brunch:

  • Blue Duck Tavern
  • Fiola Mare
  • Kapnos by Mike Isabella
  • Osteria Morini
  • The Source by Wolfgang Puck

Everyday Casual Brunch:

  • DGS Delicatessen – DC
  • Duke’s Grocery
  • Republic
  • Tico
  • Vinoteca

Favorite Fast Bites:

  • Bub and Pop’s
  • Cava Grill – Chinatown
  • G by Mike Isabella
  • Red Apron Butcher – Union Market
  • Taco Bamba Taqueria – Falls Church

Cocktail Program of the Year:

  • 2 Birds 1 Stone
  • barmini by José Andrés
  • Del Campo
  • Kapnos by Mike Isabella
  • Tico

Beer Program of the Year:

  • The Arsenal at Bluejacket
  • Granville Moore’s
  • Jack Rose Dining Saloon
  • Republic
  • Right Proper Brewing Company

Wine Program of the Year:

  • 2941 Restaurant
  • Bourbon Steak
  • Charlie Palmer Steak
  • Le Diplomate
  • The Red Hen

Employee of the Year:

  • Jorge Martinez, The Source by Wolfgang Puck
  • Jim Mayo, PassionFish Reston
  • Aniko Olah, Martin’s Tavern
  • Yovani Peralta, B Too
  • Andrea Raiello, Water & Wall

Manager of the Year:

  • Carlos Fernandez, Best Buns Bread Company
  • Margarita Krivchikova, Belga Cafe
  • Sudhir Kumar, Indique
  • Jennifer Lucy, Estadio
  • Atul Narain, Rasika 

Service Program of the Year:

  • Bourbon Steak
  • Fiola
  • Iron Gate
  • Rasika
  • The Source by Wolfgang Puck

Pastry Chef of the Year:

  • Jemil Gadea, Masseria by Nicholas Stefanelli
  • Eva Kronenburg, Convivial
  • Alex Levin, Osteria Morini
  • Bridie McCulla, Northside Social, The Liberty Tavern, Lyon Hall
  • Tressa Wiles, Bayou Bakery

Rising Culinary Star of the Year:

  • Erin Clarke, Casa Luca
  • Brad Deboy, Blue Duck Tavern
  • Jonah Kim, Yona
  • Piter and Handry Tjan, Sushiko
  • James Wozniuk, Maketto

Everyday Casual Dining Restaurant of the Year:

  • Bar Pilar
  • Daikaya
  • The Fainting Goat
  • Pearl Dive Oyster Palace
  • Pizzeria Orso

Upscale Casual Restaurant of the Year:

  • Le Diplomate
  • Osteria Morini
  • Sushiko
  • The Red Hen
  • Zaytinya

New Restaurant of the Year:

  • Centrolina
  • Clarity
  • Convivial
  • Maketto
  • Masseria by Nicholas Stefanelli

Formal Fine Dining Restaurant of the Year:

  • Iron Gate
  • Marcel’s by Robert Wiedmaier
  • Rasika
  • Restaurant Eve
  • Trummer’s on Main

Chef of the Year:

  • Amy Brandwein, Centrolina
  • Erik Bruner-Yang, Toki Underground, Maketto
  • Scott Drewno, The Source by Wolfgang Puck
  • Tarver King, The Restaurant at Patowmack Farm
  • Cedric Maupillier, Mintwood Place, Convivial

Regional Food and Beverage Producer of the Year:

  • DC Brau Brewing Company
  • Port City Brewing Company
  • Don Ciccio & Figli
  • Green Hat/New Columbia Distillers
  • One Eight Distilling 

Restaurateur of the Year:

  • Cava Group (Cava Grill, Cava Mezze, Cava Foods, Sugo)
  • Gruppo FT Restaurants (Fiola, Fiola Mare, Casa Luca)
  • JL Restaurant Group  (Hank’s Oyster Bar, Hank’s Pasta Bar, The Twisted Horn)
  • Mike Isabella Concepts (Graffiato, Kapnos, G, Kapnos Taverna, Pepita, Yona, etc)
  • Paul Ruppert, Warehouse Industries (Room 11, Crane & Turtle, Petworth Citizen, Slim’s Diner)

Who are you pulling for?

More about Scott

Never Miss a Minute

Like what you see? Support us by signing up with your email to receive updates in your inbox!

You have Successfully Subscribed!